NIP na paragonie od 1 września 2019 r.

Od 1 września 2019 r. przedsiębiorcy będą zmuszeni zmienić procedury wewnętrzne i w czytelny sposób powiadomić kupujących o decyzji wystawienia faktury w momencie dokonywanych transakcji. Jeśli w chwili drukowania paragonu przedsiębiorca nie zadba o podanie i wpisanie na nim numeru NIP, nie otrzyma faktury. Paragon, czy to z numerem NIP, czy bez niego, nie stanie się dowodem księgowym, nie pozwoli na odliczenie VAT i rozliczenie kosztu zakupu.

Sprzedawcy z kasami fiskalnymi bez możliwości wpisania numeru NIP

W sytuacji, gdy podatnik dokonujący sprzedaży nie będzie miał technicznej możliwości wpisania numeru identyfikującego na paragonie, nabywca powinien zadeklarować w momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar lub usługę, jako podatnik – w takiej sytuacji sprzedawca nie powinien rejestrować zakupu na kasie rejestrującej, tylko powinien od razu wystawić fakturę. Proponowana zmiana przepisów nie będzie zatem skutkowała koniecznością wymiany kas rejestrujących przez podatników, natomiast konieczna może się okazać zmiana procedur stosowanych przez podatników.

Kary za wystawienie faktury do paragonu oraz za posługiwanie się taką fakturą

Przewidziane zostały dwa rodzaje kar za niepodporządkowanie się nowym przepisom:

  • w przypadku stwierdzenia, że podatnik wystawił fakturę z ich naruszeniem, organ podatkowy ustala temu podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze.
  • karze podlega druga strona transakcji (nabywca) – w przypadku ujęcia w ewidencji wystawionej dla niego faktury dotyczącej sprzedaży potwierdzonej paragonem, który nie zawiera numeru, za pomocą którego jest on zidentyfikowany na potrzeby podatku, organ podatkowy ustala temu podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze.

W przypadku potrzeby wsparcia technicznego pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Chcesz podzielić się wpisem z innymi?

Share on facebook
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

Przeczytaj więcej aktualności na naszej stronie